Ha olvastál már valaha szakkifejezésekkel teletűzdelt szöveget, akkor lehet, hogy az első vagy a második után még kilogikáztad a mondanivalót. De a harmadik, negyedik, ötödik terminus technicus már elkezdett megizzasztani és a hatodiknál általában bekapcsol a “nem érdekel”-üzemmódod.
A játékosítással sincs ez másképp: tekintve, hogy a legkülönfélébb területekről merítünk ötleteket, szinte nélkülözhetetlen egy olyan szótár, amely gyűjti és elmagyarázza a felmerülő kifejezéseket.
Ez a Gamification Szótár pontosan ezt tudja, és nem többet: ide gyűjtünk minden olyan kifejezést, jelenséget, tudnivalót, amely kapcsolódik a gamificationhöz, és egy rövid leírást is készítünk a tételekhez.
Ha lenne olyan kifejezés, ami téged érdekel, de itt nem találod, írj nekünk egy email (hello@kollektiva.eu) és máris pótoljuk!
A Szótár
Bartle-féle játékos típusok
SDT elmélet
Gamification definíció
Pontok
Jelvények
Ranglisták
Játékos életútja
Mély Motiváció
Lazzaro-modell
Flow állapot
Hook modell
MDA
PBL
SAPS (4H)
A Hős útja
Dark pattern (sötét mechanizmus)
Keretrendszerek
Motiváció
RAMP modell
Trigger
Elköteleződési szirt
Hűség típusai
Mechanizmus / mechanika
Reciprocitás
Rajongási görbe
HEXAD modell
KOJAK módszertan: A KOJAK egy mozaikszó, a Kollektíva Játékosítási Keretrendszerének a rövidítése. Ez egy részletesen kidolgozott, magyar nyelven elérhető játékosítási módszertan, ami segít neked a gamificationt a gyakorlatba ültetni.
Octalysis: az Octalysis egy részletesen kidolgozott gamification módszertan, Yu-kai Chou munkája. Lényege, hogy 8 Mély Motivációt határoz meg, amelyek az embereket mozgatják, és ezeket egy adott folyamatban elemzve találhatjuk meg a fejlesztési pontokat.
Easter egg:
Játékos életút:
Lehorgonyzás:
Neurotranszmitterek: