A játékosításnak egyelőre nincsen átfogó, jól indexelt irodalma és tökéletes kézikönyve. Többen több módot ajánlanak az elindulásra, és ezek között rengeteg a keretrendszer. Ezek olyan stratégiai támaszok, amik sajátos logikájuk mentén végigvezetnek egy tervezési folyamaton, a vége pedig egy játékosított folyamat. 6D, vászon, Octalysis: itt találsz most hármat ezen rendszerek közül.
Tipp: lépj be a Gamification [HUN] Facebook csoportba, ha érdekelnek az ilyen típusú bejegyzések és beszélgetések. 🙂
Werbach 6D modellje
Kevin Werbach gamification bevezető kurzusa a játékosítás tanításának Genezise. Egy ilyen bonyolult szerkezet után itt egy egyszerűbb: told végig a Courserán! Werbach egészen visszanyúl a szórakozás, a “fun” elméleti hátteréig, és mindezt érthető szeletekben adagolja. Az ő rendszere a 6D, ami – minő meglepő – egy rövidítés a módszere 6 lépésére: Define (Határozd meg), Delineate (Vázold fel), Describe (Írd le), Devise (Tervezd meg), Don’t forget the fun (Ne felejtsd a szórakozást), Deploy (Mutasd be).
Játékosítási vászon

Egyre inkább elterjedőben van az utóbbi időben az üzleti modell vászon, ami egy hihetetlenül hasznos eszköz az üzleti modell tervezésénél. Átlátható, egyszerű, szisztematikus – a gamification vászon ezeket az előnyöket kombinálja a játékosítás tervezésével (főleg az MDA nevű alaprendszer ismerhető fel benne). Itt találsz egy részletes leírást a játékosítási vászonhoz.
Octalysis keretrendszer

Mi a Kollektívánál ezt ismerjük a legjobban és ezt használjuk a saját projektjeinknél. Ezt a rendszert Yu-kai Chou fejleszti a mai napig, és igen aktív közössége van szerte a világon. 8 pszichológiai motiváció köré csoportosít több mint 100 játékmechanizmust. A folyamatunk különböző fázisaiban eltérő arányban célszerű a különböző csoportba tartozó mechanizmusokat használni – az Octalysis ezekre az arányokra ad ajánlást (ezt banálisan leegyszerűsítettem, de a lényege ez). A nevéből is láthatóan elsősorban elemzésre hozták létre, mára azonban tervezéshez is kínálnak módszereket. Itt olvashatsz róla még többet.
Melyiket használjam?
A fenti 3 közül Werbach módszerét a legegyszerűbb használni. Ha még nem készítettél vagy nem láttál üzleti modell vásznat, akkor előbb azzal ismerkedj meg felületesen (így megérted a logikáját), aztán sokkal kézenfekvőbb lesz a játékosítási vászon használata. Ha ennél is tovább szeretnél menni, mert igazi teljesítő típus vagy, akkor pedig egy összetettebb rendszernek is utánanézhetsz, mint amilyen az Octalysis.